Департамент культури

Музей історії Луцького братства

Музей історії Луцького братства відкрито на свято Воздвиження Чесного Хреста 27 вересня 2011 року в приміщенні колишнього братського Хрестовоздвиженського монастиря в Луцьку.

Його фото-художня експозиція основується на найновіших розробках провідних українських істориків, історичних ілюстраціях та рідкісному архівному матеріалі. Складається з 12 тематичних розділів, в яких прослідковано еволюцію та причини виникнення братств на теренах Київської митрополії, переддень та зародження братства в Луцьку, його соціальний склад та організаційну структуру, реконструкцію суголосних часові релігійних та соціальних конфліктів. Окремо в експозиції показано розвиток найголовніших луцьких братських інституцій: церкви, шпиталю, монастиря, школи та друкарні. Ексклюзивним є картографування 30 братських об’єктів нерухомості на мапі Луцька.

Вдалими образотворчими елементами експозиції стали сучасні твори волинських малярів Володимира Жупанюка та Олександра Дишка. Авторству останнього, зокрема, належить портретна живописна галерея відомих братчиків XVII ст.

У музейних залах частково відтворено ансамбль монастирських меблів кінця XVIII – XIX ст., у вітринах демонструються оригінальні предмети церковного вжитку з колекції Волинського краєзнавчого музею.

Раритетами новоствореного музею є стародруки XVII – XIX ст. з бібліотеки Луцького братства, документи з фінансової діяльності луцьких братчиків, метричні книги Хрестовоздвиженської братської церкви ХХ ст. Найціннішим „експонатом” музею слід визнати автентичну інтер’єрну кладку братського монастиря. Товщина стін будівлі свідчить про її оборонний характер.

Через об’ємну схему-реконструкцію об’єктів братської нерухомості на космічному знімку сучасного Луцька відвідувачі музею мають можливість особисто „зазирнути” в історичну мікротопоніміку волинської столиці. Завдяки окремим експозиційним акцентам уперше в практиці музейних закладів Луцька відвідувачі загалом невеликого братського музею мають можливість познайомитись зі світом луцького міщанського поспільства XVII – XIX ст.

У сфері науково-популяризаторської роботи Музей історії Луцького братства пропонує серію тематичних екскурсій науково-пізнавального та патріотично-виховного спрямування та окремі лекторії з волинського краєзнавства.

  • Завідувач- Бірюліна Олена Андріївна
  • Адреса: 43016, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кондзелевича, 5
  • тел.: (0332) 72-33-71, 24-75-82 (для замовлення екскурсій).
АРХІВ НОВИН:

Показати новини сайту за період: