Департамент культури

Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Волинську обласну бібліотеку для дорослих, нині Волинську державну обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олени Пчілки, створено за постановою обласного виконавчого комітету «Про організацію музеїв і бібліотек по Волинській області»від 10 червня 1940 р.

На початку 1941 р. в її фондах нараховувалося понад 50 тис. примірників творів друку, якими користувалося майже 2 тис. читачів. У роки німецько-фашистської окупації вона була повністю знищена. Відновила свою діяльність у 1944 р. Першим повоєнним директором була М.І. Шевякова. Вагомий внесок у розвиток бібліотеки як культурно-освітнього, методичного центру наступних керівників – Г.Д. Гузачова,  А.І. Дудченка, В.І. Стратулат, З.І. Рижкової. У 1963 р. колектив очолила В.Ф. Єлісєєва, ветеран Великої Вітчизняної війни, згодом кавалер ордена «Знак пошани», яка доклала чимало зусиль для зростання авторитету книгозбірні, примноження її наукового й творчого потенціалу.

У 1967 р. бібліотека набула статусу універсальної наукової. 15 травня 1978 р. відкрито нове типове приміщення, розраховане на 500 тис. томів на вул. Шопена, 11. У 1984–1996 рр. директором була Г.С. Кухарська, у 1996–2000 рр. – К.С. Блащук. З березня 2001 р. книгозбірню очолює Л.А. Стасюк.

Бібліотека служила базою всесоюзних семінарів, конференцій у 1975, 1981, 1983, 1984, 1988 рр. На відзначення вагомого внеску установи в культурне відродження Волині в лютому 1991 р. їй присвоєно ім’я Олени Пчілки – видатної письменниці, фольклориста, етнографа, громадської діячки, матері Лесі Українки. На базі бібліотеки в червні 1999 р. відбулася науково-практична конференція «Олена Пчілка і Волинь», а в червні 2009 р. конференція «Олена Пчілка і родина Косачів в історії інтелектуальної еліти України та Волині». У 2005 р. на відзначення 65-річчя з часу заснування бібліотеки проведено наукову історико-краєзнавчу конференцію «Минуле і сучасне Волині та Полісся. Розвиток бібліотечної справи в краї».

Нині бібліотечний фонд нараховує понад 654 тис. томів. Щорічно послугами книгозбірні користуються близько 28 тис. читачів, їм видається понад 576 тис. примірників документів. У бібліотеці – 13 відділів, 5 секторів, які забезпечують кваліфіковане та якісне обслуговування відвідувачів.

З 2001 р. в установі активно здійснюються процеси комп’ютеризації та інформатизації. У грудні 2001 р. відкрито Інтернет-центр як результат перемоги в конкурсі проектів Посольства США в Україні «Інтернет для читачів публічних бібліотек», створено веб-сайт бібліотеки. 2003 р. увійшов в історію бібліотеки як початок реалізації проекту Міжнародного фонду «Відродження» «Створення регіональних інформаційних порталів та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек України». У 2004 р. розпочато організацію електронного каталогу книг та періодичних видань, власних електронних баз даних на основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС. Ведеться корпоративна робота над створенням електронної бази назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька. У 2005 р. відкрито Центр європейської інформації, у 2006 р. – інформаційний центр «Вікно в Америку». У 2007 році бібліотека стала членом консорціуму «Історична Волинь», основне завдання якої – створення однойменної електронної бази документів. З 2009 р. ОУНБ бере участь у реалізації проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках програми «Бібліоміст».

Бібліотека є місцем проведення свят книги: літературних вечорів, презентацій, творчих зустрічей. Тут вважають за честь представити свій доробок письменники, митці, краєзнавці. Бібліотека виступила ініціатором та організатором обласного літературного конкурсу «Неповторність» на кращі поетичні чи прозові твори серед творчої молоді. Книгозбірня – визнаний у регіоні осередок краєзнавства, який здійснює значну просвітницьку, довідково-бібліографічну, видавничу роботу. Зокрема, видані біобібліографічні посібники, присвячені письменникам Олені Пчілці, В. Слапчуку, Й. Струцюку, краєзнавцям-дослідникам О. Ошуркевичу, В. Рожку. ОУНБ має багатий досвід науково-методичної діяльності, надає допомогу 567 бібліотекам системи Міністерства культури і туризму України, іншим бібліотечним установам.

  • Директор – Стасюк Людмила Антонівна
  • Адреса: 43021, м. Луцьк, вул. Шопена,11, тел/факс: (0332) 724846
  • e-mail: info@ounb.lutsk.ua
  • веб-сайт: http://ounb.lutsk.ua
АРХІВ НОВИН:

Показати новини сайту за період: