Департамент культури

Монастир Василіанів

Із усього комплексу будівель Луцького Хрестовоздвиженського православного братства (ХУІІ ст.) збереглися лише дві споруди: Хрестовоздвиженська церква та монастир василіанів.

Будівництву братського монастиря передувало спорудження шпиталю. Генеральний вікарій Олександр Мозеллі “Задумав шпиталь Братства Милосердя у місті нашому Луцьку, при церкві Братській Воздвиження Хреста...”, власним коштом.

Шпиталь став другою після церкви мурованою спорудою Братства, дозвіл на будівництво якої, згідно з грамотою короля Владислава ІУ від 11 грудня 1645 р., отримав О. Мозеллі.

Новозбудований шпиталь мав по 7 кімнат і коридор на кожному з двох поверхів, підвал і сходи у східній частині будинку. В час між 1803 та 1807 роками до східного торця добудували домову церкву. А в 1854 р. добудовується східна частина, колишнього шпиталю (в 50-х роках ХХ ст. ця прибудова була розібрана).

Сьогодні монастир василіанів являє собою двоповерхову, прямокутну в плані (53 х 11,5) цегляну, отиньковану, з двохсхильним дахом споруду. Внутрішнє планування коридорне з орієнтацією кімнат в бік двору. Фасади декоровані лише на рівні другого поверху. Північний дворовий фасад монастиря розчленований контрфорсами. На східному фасаді є балкон з ажурною огорожею. Із заходу до будинку примикає масивна цегляна стіна – залишок давньої огорожі і дерев’яні сіни.

АРХІВ НОВИН:

Показати новини сайту за період: