Департамент культури

Програма "Інтеркультурні міста"

Луцьк інтеркультурний

Луцьк інтеркультурний

Луцьк – багатокультурне європейське місто, мешканці якого плекають та розвивають українську культуру, водночас підтримуючи та сприяючи культурному самовираженню інших народів та резидентів з інших регіонів України, представники яких проживають у Луцьку. Саме тому, Програма Ради Європи «Інтеркультурні міста» стала для нас платформою, де влада та громадськість вже протягом багатьох років має змогу вивчати потужний європейський досвід розвитку й удосконалення політики інтеркультурності, розширювати та грамотно управляти культурним розмаїттям, налагоджувати міжкультурні контакти.

Досвід участі міста Луцьк у Програмі «Інтеркультурні міста» розпочався з підписання Угоди про співпрацю між Радою Європи, Міністерством культури та містом Луцьк під час Першого форуму Інтеркультурних міст, що відбувся в нашому місті у червні 2012 року.

Досвід Луцька

Луцьк у програмі інтеркультурні міста: досвід у 2011-2015 роках

У кінці червня 2012 року проведено семінар-зустріч європейських мерів та політиків у Копенгагені (Данія). Обговорено питання партнерської співпраці з містами Патрас (Греція), Боткірка (Швеція), Реджо-Емілія (Італія) та Печ (Угорщина).

У вересні 2012 року у Луцьку проведено Перший міжнародний форум поетів та перекладачів.

У серпні 2013 в Луцьку відбувся Другий форум інтеркультурних міст “Порт культур”, головними темами якого стали розбудова міст та розвиток культури. Форум завершився прийняттям декларації про співпрацю між учасниками мережі інтеркультурних міст.

У 2013 році підписано угоду про співробітництво між містами Луцьк та Патра (Греція)

У 2014-2015 роках в рамках програми “Інтеркультурні міста” спільно з містами Боткірка (Швеція) та Павлоград здійснювалася реалізація українсько-шведського проекту “Подолання стереотипів для побудови довіри та надії”.

У 2015 реалізовано мистецький проект “Вісім міст Європи – об’єднані мистецтвом”.

З 2011 по 2015 рік представники органів місцевого самоврядування, творчих колективів та громадських організацій презентували Луцьк під час міжнародних заходів, що відбувалися в рамках програми “Інтеркультурні міста”, серед яких семінари, міжнародні конференції, воркшопи, зустрічі, наради тощо.

Інтеркультурні міста України

Міста України, що беруть участь в Програмі

У 2016 році розпочався другий етап програми Ради Європи «Інтеркультурні міста» в Україні. Під час зустрічі із координатором Української Мережі Інтеркультурних Міст Ксенією Рубікондо-Ховановою у серпні 2016 було анонсовано, що місто Луцьк подасть заявку на офіційний вступ до Програми. І вже у листопаді того ж року ми отримали офіційне членство в Українській Мережі Інтеркультурних Міст.

З цього приводу у Луцьку відбулася презентація наших напрацювань в рамках програми «Інтеркультурні міста» під час ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Образ міста в сучасному українському соціологічному дискурсі». У представленій під час конференції доповіді під назвою «Луцьк інтеркультурний» було розкрито суть поняття «інтеркультура», презентовано роботу мережі інтеркультурних міст, зазначено про можливості використання досвіду міжкультурних зв’язків.

З огляду на те, що Луцьк є колискою культурного розмаїття в місті постійно відбуваються різного роду події, що мають на меті – обмін досвідом, розвиток культурного розмаїття та налагодження дружніх міжетнічних контактів через культуру.

Міжкультурний обмін та популяризація української культури відбувається кожного року під час організованих містом етнофестивалів «Різдво у Луцьку» та «Великдень у Луцьку». Для мешканців та гостей міста проводяться майстер-класи з рукоділля в рамках культурних проектів «Різдвяна майстерня» та «Великодня майстерня».

Луцьк радо приймає на своїй землі зарубіжні колективи, а влада та громадськість всіляко сприяє промоції та презентації їх творчості для лучан і гостей міста.

Масштабним інтеркультурним дійством став для Луцька ХІV Міжнародний фестиваль «Поліське літо з фольклором», що відбувався у Луцьку в серпні 2016 року. Свої таланти під час фестивалю демонстрували колективи національно-культурних товариств Ізраїлю, Грузії, Кіпру, Польщі, Південної Кореї, Тайваню, Білорусі та України.

Із відомими джазовими колективами із США, Куби, Канади, Японії та провідних європейських держав познайомив лучан ІХ Міжнародний благодійний джазовий фестиваль «Art Jazz Cooperation 2016» та XVI міжнародний благодійний джазовий фестиваль «Jazz Bez 2016».

Запам’ятався лучанам і минулорічний Міжнародний театральний фестиваль «Мандрівний вішак», що зібрав у Луцьку театральні колективи з Грузії, Єгипту, Литви, Польщі та України.

Наше місто багате на інтеркультурні заходи:

- у травні 2016 року проведено міжнародну культурно-мистецьку акцію «Ніч музеїв».

- в рамках міжнародного літературного обміну відбулася зустріч з болгарською письменницею Анною Багрянцевою.

- у серпні проходив у Луцьку фестиваль дзвонового мистецтва «Благовіст Волині», за участю дзвонарів з України, Польщі та Білорусі.

- відбулася Міжнародна історико-краєзнавча конференція «Дзвони в історії та культурі народів світу».

- літо 2016 ознаменувалося проведенням феєричного дійства – фестивалю «Ніч у Луцькому замку», який познайомив його відвідувачів з творчістю польських, білоруських та українських колективів.

- осінь запам’яталася проведенням у Луцьку грандіозного ХІІІ музичного фестивалю «Стравінський та Україна», за участю музичних колективів Польщі, Німеччини, Білорусі, Швейцарії та України.

- у грудні в Луцьку проходив фестиваль польської культури «Різдвяна містерія».

Надзвичайно тісною та продуктивною є співпраця міста з Генеральним Консульством Республіки Польща у Луцьку.

Під патронатом Консульства традиційно у травні відбуваються у Луцьку Дні Європи. Минулого року проводився фестиваль шкільної творчості “Євробачення - 2016”. Консульством організовано велоекскурсію, спільно з лучанами сформовано євро клумбу, проведено українсько-польську зустріч музичних гуртів з містечка Воля Угрузька (Польща) та Луцька.

За сприяння Консульства у листопаді 2016 року відкрито виставку ікон написаних українцями та поляками під час міжнародних пленерів іконопису.

Інтеркультурна комунікація відбувається в рамках циклу пізнавальних зустрічей «Луцьк – багатокультурне місто», присвячених окремим етнічним групам, які проживали та проживають у Луцьку. З цього приводу приймав Луцьк у квітні 2016 року делегацію польських караїмів, на честь яких в місті організовано ексклюзивну фотовиставку «Карай йоллари – караїмські шляхи» та презентовано історію цього народу і його вплив на культуру та побут міста Луцьк.

З повагою та шаною відносяться лучани до кримськотатарського народу, представники якого проживають у Луцьку. У травні 2016 року громадськість міста та представники влади разом з ГО “Кримські татари Волині” вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. В червні спільно з лучанами автопробігом відзначали кримські татари День свого Прапору.

Про Луцьк знають не лише в Україні, а й за кордоном. Наші фольклорні пісенні та танцювальні гурти активно презентують волинський колорит та здійснюють обмін культурним досвідом беручи участь у міжнародних конкурсах, концертах та фестивалях.

- протягом минулого року наші колективи були учасниками та лауреатами III Міжнародного фольклорного фестивалю «Нас об’єднує культура» (Лопєннік-Наджечний, Польща), Міжнародного фестивалю фольклору «Обличчя традицій» (Зелена Гура, Польща), фестивалю «Інтеркультурні дні у Дрездені» (Німеччина), благодійного концерту «З Україною в серці» (Неаполь, Італія), Міжнародного фестивалю східноєвропейських колядок у Терасполі (Польща).

- вихованці музичних шкіл міста Луцьк брали участь у VIII Міжнародному конкурсі юних піаністів імені Карла Черні "Молоді віртуози" (Замость, Республіка Польща) та у ХХ Міжнародному фестивалі «Нова музика і архітектура», що відбувся в місті Торунь (Польща).

- талановиті юні лучани спільно з польськими колегами взяли участь у проекті «Українсько-польські народознавчі традиції», що проходив у листопаді 2016 року в містечку Бжозов (Польща).

- спільно з Любліном (Польща) проведено традиційні зустрічі майстрів слова, що мають на меті промоцію української та польської літератури.

- культуру Волинського краю представляли наші виконавці під час 27 Міжнародного фестивалю культури та туризму «Пташиний рай», що відбувся у місті Бандирма (Туреччина) в травні минулого року.

Завдяки мережі інтеркультурних міст Луцьк розвиває дружні контакти з іншими учасниками програми в Україні. Минулого року на Різдвяні свята гостювали у Луцьку колеги із Павлограда. Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва у 2016 році також ознаменувався візитом павлоградців до Луцька. Наші творчі колективи брали участь у Всеукраїнському фестивалі вокального та хореографічного мистецтва «Одеська хвиля» (Одеса).

Інтеркультурний діалог та налагодження міжнародної співпраці через культуру здійснюється шляхом проведення двосторонніх візитів офіційних делегацій, підписання договорів та участі у спільних засіданнях.

Минулого року Луцьк отримав нового партнера за кордоном: укладено Угоду про партнерство з містом Алба Юлія (Румунія).

Представники з Луцька знайомилися у травні минулого року з культурою міста Каунас (Литва), де відбувалися святкові заходи з нагоди Ганзійських днів.

У травні та серпні 2016 року Луцьк приймав на своїй землі делегацію представників німецької спілки «Мости дружби в Україну» та партнерів з міста Ліппе (Німеччина).

У грудні 2016 року обговорено питання співпраці з чеським містом Кійов.

У квітні підписано Меморандум про співпрацю з словацьким містом Світ.

Про співробітництво у сфері культури домовлялися у листопаді під час зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Іспанії в Україні.

Можливості реалізації спільних транскордонних проектів в сфері культури розглядали у серпні під час робочої зустрічі з представниками із міста Замость (Польща) та під час візиту луцької делегації до партнерського міста Холм (Польща) у жовтні 2016.

У червні делегація з Луцька взяла участь у заходах фестивалю «Європейський стадіон культури», що проходив в рамках спільного польсько-українського культурного проекту «Схід культур» у місті Жешув (Польща).

Восени минулого року міський голова міста Луцьк взяв участь у роботі V Конгресу ініціатив Східної Європи, який проходить у місті Люблін (Польща). У рамках заходу відбулося підписання декларації про поглиблення співпраці з інтеркультурним містом Люблін. А з нагоди 20-ї річниці партнерства між нашими містами у Луцьку відкрито мурал-графіті «Луцьк - Люблін: одна минувшина на двох».

Однією з цілей Програми «Інтеркультурні міста» є сприяння суспільній інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Луцьк, як і багато інших міст України, став другою батьківщиною для більше як 1600 вимушено переселених жителів Криму та Донбасу. Місцеві представники влади спільно з громадськими організаціями об’єднали свої зусилля, щоб всебічно сприяти створенню комфортних умов для життєдіяльності вимушено переселених людей.

Так, у грудні 2016 року переселенці зі Сходу та Криму, що проживають у Луцьку, отримали для здійснення своєї діяльності відремонтовані приміщення з символічною орендною палатою 1 грн у рік.

В рамках відзначення Міжнародного для мігрантів задля сприяння правовій адаптації вимушено переселених осіб організовано перегляд літератури на тему "Міграція: правовий аспект". Студенти Східноєвропейського національного університету провели тренінг із соціальної адаптації для дітей з Криму та Донбасу.

Переселенцями зі Сходу реалізовано у Луцьку успішний проект антикафе «Innerspace», де сьогодні відбувається багато суспільно-корисних заходів.

В рамках проекту «Схід і Захід разом» тісно співпрацює Луцьк із містом-партнером зі Сходу – Волновахою. Маленькі вольновасьці гостювали у Луцьку минулого року під час Великодніх канікул. У квітні та у липні 2016 року діти зі Сходу приїжджали в Луцьк на відпочинок та оздоровлення у таборі «Ровесник». За сприяння Луцької міської ради діти з волноваської школи взяли учать у спільному німецько-українському проекті “Осінній університет – обмін досвідом. Інформаційний місток розвитку дружніх стосунків Німеччина – Україна”.

Опікується місцева влада та громадськість Луцька і людьми з особливими потребами. Реалізація принципів інклюзії на рівні міста сприяє розширенню доступу «особливих» людей, дітей-сиріт, обдарованих дітей до соціальних послуг та їх участі у процесах життєдіяльності міста. Так, у серпні-вересні минулого року у дошкільних навчальних закладах міста Луцьк відкрилося чотири групи для дітей з синдромом Дауна.

Лучани намагаються допомагати таким людям відчути себе захищеними, організовують для них конкурси талантів, благодійні фестивалі, розважальні заходи.

- на підтримку «дітей Сонця» в березні минулого року у Луцьку проходила інформаційна кампанія та акція «Багато шкарпеток».

- у червні відбувся щорічний міжнародний фестиваль кіномистецтва для «особливих» дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест».

- з метою створення художньо-навчального центру соціальної інтеграції людей з інвалідністю організована доброчинна виставка-продаж «Відкриті серця 2016».

- у грудні в Луцьку відбувся другий фестиваль талановитих дітей «Особлива дитина – особливий талант».

Задля забезпечення комфортних умов проживання та життєдіяльності для усіх мешканців міста пріоритетом у Луцьку визнано впровадження урбаністичної моделі інтеркультурної інтеграції.

З цією метою наше місто з 2015 року бере участь у проекті “Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадою” (COMUS), що передбачає розробку інноваційних моделей міського планування задля зупинення деградації історичного середовища міст та покращення умов життя.

Протягом 2016 року проведено три робочі наради з національним координатором з питань реалізації проекту.

- у березні представники з Луцька взяли участь у семінарі «COMUS-Фаза планування: аналіз, проблеми, завдання», що проводився у Києві.

- презентовано Керівний план розвитку Луцька під час другого міжнародного воркшопу проекту COMUS, що відбувався у травні 2016 року у Кишеневі (Молдова).

- спільно з представниками країн Східного Партнерства лучани вивчали досвід стратегічного планування міста Бамберг (Баварія), під час свого візиту до Німеччини у липні минулого року.

- на ІІІ практичному семінарі проекту COMUS у місті Київ обговорено проблеми збереження культурно-історичних місць Луцька.

- започатковано практичні семінари з елементами SWOT-аналізу проектів програми СOMUS у Луцьку.

В рамках проекту у жовтні до Луцька завітали французькі студенти, які протягом декількох днів вивчали культурну спадщину нашого міста.

Плани

Варто наголосити, що провадження інтеркультурної політики стало пріоритетним напрямком діяльності для міста Луцьк. Реалізація заходів в рамках проекту «Інтеркультурні міста» було внесено як окреме завдання сфери культури в Програмі соціально-екномічного розвитку міста на 2016-2017 роки.

Проведення інтеркультурних заходів передбачено профільною програмою департаменту культури Луцької міської ради на 2017 рік. Серед запланованих інтеркультурних дійств є музичний фестиваль «Шопенівська весна», інтеркультурний фестиваль , міжнародний пленер «Солом’яне диво», міжнародний фестиваль «ArtJazz Cooperation», міжнародний дитячий фестиваль «Діти світу», театральний фестиваль «Мандрівний вішак», міжнародний літературний фестиваль «MERIDIANLUTSK», міжнародний музичний фестиваль «Стравінський і Україна» та багато інших.

Триває робота над розробкою Стратегії розвитку міста Луцьк до 2030 року, в якій інтеркультурна політика займає одну з ключових позицій.

2017 рік приніс лучанам чудові новини - Луцьк посів третє місце у рейтингу найкомфортніших міст України. І ми й надалі робитимемо все можливе, щоб підтримувати та покращувати рівень життя та культурного розмаїття у нашому місті. Бо Луцьк – це дійсно приємне відкриття!

АРХІВ НОВИН:

Показати новини сайту за період: